WYMIANA OLEJU

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów. Zadbaj o Twój samochód z profesjonalistami – wybierz serwis APARO w Rzeszowie!

We współczesnych samochodach automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej skomplikowanych i jednocześnie najdroższych elementów. Jest to wygodna i skomplikowana maszyneria, która potrafi dostosować się do stylu jazdy kierowcy. Wymaga ona również odpowiedniej obsługi i regularnego serwisowania, którego koniecznym elementem – wbrew niektórym obiegowym opiniom – jest wymiana oleju.

Dla zapewnienia maksymalnej ochrony i żywotności automatycznej skrzyni biegów zalecana jest tzw. dynamiczna wymiana oleju.

Czym jest dynamiczna wymiana oleju?

W największym skrócie to metoda, która – w przeciwieństwie do metody standardowej (statycznej, nazywaną również grawitacyjną) – pozwala na pełną wymianę oleju. To nie jedyna jej zaleta.

Dynamiczna wymiana oleju pozwala również oczyścić cały układ z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz zaaplikować dodatki uszlachetniające olej.

Standardowa wymiana oleju stosowana w większości warsztatów polega na spuszczeniu zużytego oleju i uzupełnieniu powstałego braku nowym olejem. Ponieważ układy hydrauliczne w automatycznych skrzyniach biegów posiadają złożoną budowę, metoda statyczna pozwala na wymianę co najwyżej 60% oleju, przy czym zazwyczaj udaje wymienić się około 50%. W przypadku niektórych samochodów metoda statyczna pozwala na wymianę zaledwie 1/3 oleju. Oznacza to, że w skrzyni biegów zawsze pozostanie stary płyn wraz z nagarem i zanieczyszczeniami, co będzie wymiernie wpływało na dalsze zużycie podzespołów.

Dynamiczna wymiana oleju jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego samochodu! Olej należy wymieniać regularnie, zazwyczaj w interwałach obejmujących od 40 do 100 tys. przejechanych kilometrów. W przypadku sportowego lub terenowego użytkowania samochodu zaleca się większą częstotliwość wymian.

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Ponieważ to od jakości oleju oraz braku zanieczyszczeń w układzie hydraulicznym zależy żywotność automatycznej skrzyni biegów i jej podzespołów, a co za tym idzie – okres bezawaryjnej pracy automatu. Olej w automatycznej skrzyni biegów odpowiada za smarowanie, chłodzenie oraz transmisję energii. Olej w automatycznej skrzyni biegów musi charakteryzować się zwiększoną odpornością na naciski, wysokie temperatury, pienienie i starzenie się, jak również zachowywać odpowiednią lepkość , gęstość i właściwości smarne w jak najszerszym zakresie temperatur.

Dynamiczna wymiana oleju pozwala na długie zachowanie właściwości oleju, a tym samym na zmniejszenie zużycia podzespołów oraz poprawę działania automatycznej skrzyni biegów.

 

W APARO wykonujemy dynamiczną wymianę oleju przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu i z zachowaniem niezbędnych procedur dla samochodów wszystkich wiodących marek, w tym również marek premium.

 

Zadbajmy wspólnie o Twój samochód!

Umów się na wizytę
Pn-Pt: 07:00-17:00
Generała Mariana Langiewicza 33,
35-021 Rzeszów
Pokaż na mapie